Oczyszczanie cytrynami

Cytryny luzem

Cytryny są dobre na wszystko. Cytryna oczyszcza organizm z toksyn i różnych szkodliwych złogów. Czy rzeczywiście jest to możliwe przy wykorzystaniu jednego niewielkiego owocu? Cytryny stosuje się w profilaktyce, leczeniu chorób (również bakteryjnych) i defektów skórnych.

Cytryna poprawia pracę ludzkiego organizmu i jest doskonałym naturalnym środkiem na wzmocnienie odporności. Jednym słowem bez cytryn żyje się gorzej, ale czy aby na pewno?

Zanim przejdę do omówienia działania cytryny i soku z cytryny, jej wpływu na organizm, przedstawię pokrótce (w zasadzie inaczej się nie da) kurację oczyszczającą bazującą właśnie na cytrynach.

Oczyszczanie organizmu cytrynami

Potrzeba do tego dwudziestu pięciu cytryn, które zużyjemy w ciągu dziewięciu dni. Każdego dnia przygotowujemy sok z cytryn (wyciskając je dowolnym sposobem do dowolnego naczynia). Rozkład oczyszczania jest następujący:

 • w pierwszym dniu pijemy sok z jednej cytryny
 • w drugim z dwóch cytryn
 • w trzecim z trzech
 • w czwartym z czterech
 • w piątym wypijamy sok z pięciu cytryn (co jest już nie lada osiągnięciem!)
 • w dniu szóstym wypijamy sok z 4 cytryn
 • w siódmym z trzech
 • w ósmym z dwóch
 • w dziewiątym (na zakończenie kuracji) wypijamy sok z jednej cytryny – dokładnie tak, jak na początku.

Kiedy pić sok?

Ręczna wyciskarka i połówki cytryn

Zdecydowanie pomiędzy posiłkami. Ja osobiście stosując tę kurację sok piłam pomiędzy śniadaniem a obiadem, z zachowaniem mniej więcej półtoragodzinnej przerwy pomiędzy sokiem a posiłkami (jednym i drugim).

Picie czystego soku nie należy do najprzyjemniejszych, ale można się przemóc. Słodzić soku nie warto, bo nie po to oczyszczamy organizm, by jednocześnie zanieczyszczać go cukrem rafinowanym.

Czy to pomaga?

O ile pamiętam czułam się lepiej, tyle że nie jestem w stanie stwierdzić osobiście na ile było to efektem oczyszczającego działania cytryny, a na ile był to efekt placebo.

Przypuszczam jednak, że jakieś działanie oczyszczające cytryny wykazują na pewno, są źródłem witamin, olejków eterycznych, substancji roślinnych i kwasów zdolnych rozpuścić nawet kamień, a co dopiero złogi organiczne zalegające gdzieś w organizmie.

Jakie są właściwości cytryny?

Przesłankami świadczącymi o leczniczym i ogólnie kondycjonującym wpływie cytryny na nasze organizmy są zawartości substancji aktywnych w tym niepozornym zielonym z natury (żółty kolor jest skutkiem spryskiwania cytryn etylenem) owocu. Cytryna zawiera dużo kwasów owocowych i witaminę C, oprócz tego sporo w niej witaminy A i witaminy B, pektyn, terpenów (wpływających antymutagennie) i olejków eterycznych.

Osoba pełna energii przy zachodzie słońca

Cytryna, choć w smaku jest owocem kwaśnym, oddziałuje na organizm zasadowo. Warto wykorzystać ją w leczeniu dolegliwości reumatycznych (opisana wyżej kuracja oczyszczająca była stosowana przez jedną z moich znajomych w tym właśnie celu). Olejki eteryczne zawarte w cytrynie działają antyseptycznie i przeciwbakteryjnie.

Bioflawonoidy pochodzące z tego owocu wpływają wzmacniająco na naczynia krwionośne, w tym na naczynia włosowate. Spożywając cytryny zniwelujemy intensywność zjawisk takich jak pękanie żyłek, skłonności do powstawania żylaków czy siniaków i im podobnych wybroczyn. Cytryna pomaga na krwawiące dziąsła i niszczy bakterie (bardzo wiele bardzo różnych szczepów).

Sok z cytryny od wieków stosowany był w leczeniu przeziębień i infekcji (w tym infekcji w obrębie klatki piersiowej). Dodatkowo używa się go w celu łagodzenia dolegliwości ze strony żołądka u osób skłonnych do powstawania nadkwasoty. Cytryna działa wspomagająco na wątrobę i trzustkę, zresztą poleca się ją (w połączeniu z oliwą) do oczyszczania wątroby.

Sok z cytryny można też stosować miejscowo – zewnętrznie np. w łagodzeniu objawów trądziku, w leczeniu grzybicy pomiędzy palcami (i nie tylko) w charakterze środka na odmrożenia i użądlenia oraz oparzenia słoneczne, a nawet w walce z brodawkami. Właściwości soku z cytryny docenią też osoby borykające się z opryszczką oraz przebarwieniami na twarzy.

Dawno temu cytrynę wykorzystywano w charakterze środka antykoncepcyjnego, ale dziś już się tej metody nie poleca zwłaszcza że nie wiadomo jak bardzo destrukcyjnie cytryna wpływa na śluzówki narządów rodnych (należy przypuszczać, że jednak czyni spore szkody).

Podsumowując: cytryny to jedne z najzdrowszych owoców. Jakkolwiek dieta cytrynowa byłaby dietą dość radykalną, to zjedzenie cytryny od czasu do czasu (lub wypicie soku) na pewno nam nie zaszkodzi, a może zdecydowanie pomóc.

2 komentarze

 1. Jagoda 14 lipca, 2021
 2. Matekk 23 lipca, 2021

Dodaj Komentarz