Kuracja oczyszczająca wątrobę

O wątrobę trzeba należycie dbać – większość z nas zna te słowa, ale głównie z teorii. Czas najwyższy to zmienić, ponieważ tylko sprawny narząd jest w stanie zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niestety większość z nas (i ja dość często do tego grona się zaliczam) wątrobę narażamy na szwank.

Źle się odżywiamy, obciążamy ją nadmiarem alkoholu czy… stosowaniem drastycznych kuracji odchudzających i głodówek. By nie doprowadzić do jej nieodwracalnego uszkodzenia, trzeba raz na jakiś czas przeprowadzić odpowiednią kurację oczyszczającą. Nie jest ona zbyt wymagająca, a na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

Organizm człowieka i wątroba

No to zaczynamy. Kto się do mnie przyłącza?

Cała kuracja będzie trwać 8 tygodni, ponieważ średnio tyle czasu potrzeba wątrobie, by powrócić do dawnej sprawności. Jestem przekonana, że właśnie teraz powoli zaczynasz wycofywać się z tego postanowienia. A niepotrzebnie, ponieważ kuracja oczyszczająca nie jest na pewno czasem umartwiania się i głodowania.

Wszak wyżej napisałam, że głodówki nie odtruwają wątroby, ale pogarszają jej stan. Wystarczy tylko delikatnie zmodyfikować swoje przyzwyczajenia żywieniowe.

Mniejsze, ale częstsze posiłki to podstawa

Przede wszystkim musisz przestawić się na nieco inny tryb jedzenia. Zrezygnuj z trzech obfitych posiłków na rzecz pięciu mniejszych. Z pewnością wyjdzie Ci to na zdrowie, bo dodatkowo zapobiegniesz napadom głodu i podjadaniu.

Widzisz? Wcale nie będziesz odczuwała / odczuwał głodu.

Z czego musisz zrezygnować?

Drink alkoholowy nad basenem

Niestety, bez wyeliminowania pewnych produktów spożywczych się nie obejdzie. Na szczęście bez większości z nich można spokojnie sobie poradzić, wcale nie odczuwając ich braku.

Na pierwszy ogień idzie: alkohol, kawa, mocna herbata czarna. W dalszej kolejności musisz pożegnać słodycze: lody, ciasta i ciastka, dżemy, czekoladę.

Podczas kuracji oczyszczającej wątrobę grzyby (również pieczarki) są bezwzględnie zakazane. Kolejne zakazy to: czerwone mięso, pszenne pieczywo, nabiał.

Na szczęście nie musisz rezygnować ze wszystkich zakazanych produktów jednego dnia. Wystarczy, że przez pierwsze 2 tygodnie stopniowo będziesz ograniczać ich spożywanie, by przez kolejnych 4 tygodni w ogóle ich nie spożywać.

Dopiero przez ostatnie 2 tygodnie możesz zmniejszyć rygor, jeśli chodzi o produkty zakazane. Jednak mimo wszystko staraj się ich jeść jak najmniej.

Jakie produkty są dozwolone?

Nie martw się, na tym dość już ograniczeń. Lista dozwolonych produktów spożywczych jest znacznie dłuższa.

Podstawą Twojego codziennego menu powinny być zielone warzywa oraz marchew, buraki, pomidory, czosnek, cebula, papryka. Nie powinno także zabraknąć ciemnego i gruboziarnistego pieczywa. Wszelkie nasiona (groszek, sezam, soczewica, migdały, słonecznik) są wskazane. W codziennym menu nie może zabraknąć świeżych ryb.

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – w ograniczonej ilości możesz spożywać chałwę i miód.

Zioła, zioła, zioła

Kuracja oczyszczająca wątrobę da jeszcze lepsze efekty, jeśli będzie w odpowiedni sposób wspomagana. Zafunduj jej naturalne wspomagacze, czyli zioła.

Sok oczyszczający w szklance

Szklanka naparu z korzenia karczocha i mniszka lekarskiego, wypita przed snem, doskonale wspomaga proces odtruwania wątroby. Działają na komórki regenerująco, żółciotwórczo i żółciopędnie.

Przepis na odtruwający sok warzywny

Kiedyś od znajomej otrzymałam przepis na sok warzywny o działaniu odtruwającym. Nigdy go nie stosowałam, ale może czas najwyższy? Dla zainteresowanych – umieszczam go poniżej:

By przygotować sok warzywny będziemy potrzebować: soku ze świeżo wyciśniętej marchwi (potrzeba 250 g marchewki), świeżego ogórka (ważącego 75 g), buraka (o wadze 75 g). Tak przygotowaną miksturę należy wypijać każdego dnia na czczo – w trzech porcjach.

Kuracja, by przyniosła efekt, musi być stosowana przez 2 tygodnie. Gdy podchodzisz do niej po raz pierwszy, powtarzaj ją raz na kwartał. Po roku, wystarczy już tylko co 12 miesięcy.

Czy Twoja wątroba wymaga oczyszczenia? Sprawdź to!

Jeśli od zawsze odżywiasz się zdrowo, być może kuracja oczyszczająca wątrobę wcale nie będzie Ci potrzebna. Ale gdy odczuwasz nieprzyjemne kłucie w prawym boku to znak, że narząd nie domaga. Ponadto niepokojące sygnały to:

  • spowolniona przemiana materii skutkująca przybywaniem kilogramów
  • wyższe ciśnienie krwi
  • ciągłe zmęczenie
  • pojawienie się zmian skórnych (znamiona barwnikowe, plamy w kolorze brązowym przy cebulkach włosów)
  • skurcze w palcach rąk i skurcze łydek
  • biegunki, zaparcia, wzdęcia
  • posmak goryczy w ustach

Jeżeli zauważysz kilka z powyższych objawów, warto jak najszybciej rozpocząć kurację odtruwającą. 8 tygodni bardzo szybko minie, a Ty będziesz cieszyć się pełnym zdrowiem.

Dodaj Komentarz